Конспекти уроків

Біологія
               
6 клас
Тема розділу:
«РОСЛИНИ»

Тема уроку:

«Плід, поширення плодів»
Тема уроку: Плід. Поширення плодів.
Мета : ознайомити учнів з особливостями плодів як генеративними органами квіткових рослин; зі способами поширення плодів. Вчити працювати з лабораторним обладнанням; виконувати рисунки біологічних об’єктів; використовувати набуті знання, працювати в парах.
Розвивати аналітико-синтетичні здібності учнів. Розкрити зв’язки навчального матеріалу із загальним образом світу, формувати риси особистісної зрілості; розширювати уяву учнів про свій внутрішній світогляд.
Виховувати почуття корисності для інших; власної гідності; відповідальності за оточуюче середовище.

Методи навчання: робота з інструктивними картками, лабораторним обладнанням, робота з підручником, кооперативне навчання в парах і групах.

Обладнання: підручник, інструктивна картка, ілюстрації плодів, звуковий запис звуків природи, лупа, вологі препарати пловів, сухі препарати плодів.

Тип уроку: засвоєння нового матеріалу.
                                                 
ХІД УРОКУ
І ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ ДО УРОКУ
Учні об’єднані у 4 групи, довільно.
Вчитель. Доброго дня, діти!
Я попрошу вас хвилинку постояти. Хай першими сядуть уважність і чуйність, другими – сердечність і щирість, а згодом – духовність і милосердя.
Ви завагалися? Чому? Тому що ваші серця переповнені і одним, і другим, і третім. Ви на хвилинку задумалися над чистими джерелами своєї душі. З цим добрим настроєм ми розпочнемо наш урок.
                                             
Вислів до уроку (на дошці)             
Природа – це книга , яку треба прочитати і
правильно зрозуміти , неправильне розуміння
приносить велику шкоду людині .

                                                                                                    Мікаель Налбандян

ІІ МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Слайд 1. Рисунки різних типів плодів, використання плодів.
Запрошую Вас до гідної роботи, до праці душі людської.
   1.     Що зображено на рисунку?
   2.     Яке значення плодів для людини?
   3.     Яке значення плодів в природі?
4.     Сьогодні, йдучи до школи, ви з собою напевно взяли плоди? Які ви взяли плоди?
5.     Який плід використали зранку до чаю?
6.     Якими плодами снідали?
7.      Уявіть своє життя без плодів. Яким воно буде ? (думки учнів).
Тобто, значення плодів величезне, оскільки вони є невід'ємною частиною в природі, та відіграють важливу роль у нашому житті.

ІІІ ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
Визначте тему уроку за допомогою косворду .
Слайд 2. Тема уроку: «Плід. Поширення плодів.»
Запишіть тему уроку в інструктивну картку: «Плід, Поширення плодів»
-         Які завдання ми поставимо перед собою на сьогоднішньому  уроці?
(думки учнів). Отож, на уроці ми повинні з'ясувати  …

ІV ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Всю інформацію, яку отримуємо на уроці, Ви записуєте до інструктивних карток, які лежать у вас на партах.
1)  Будова плода
Слайд 3. Будова плода.
Робота з рисунками і біля дошки.
Німий тест. Підписати за допомогою підручника в інструктивній картці будову плода.
Закріплення вивченого.
Мікрофон. По черзі учні передають яблуко та називають основні терміни: оплодень, насінина, зав'язь, 3 шари оплодня, зовнішній, внутрішній, середній.
Заповнення схеми : «Класифікація плодів за типом оплодня». Робота в парах.
Слайд 4.
Назва плода    Сухий си соковитий    Багатонасінний чи однонасінний  Приклади рослин
2) Різноманітність плодів
На партах лежать різнокольорові рисунки плодів: зелений – біб гороху, коричневий – горіх ліщини, червоний – кістянка вишні, жовтий – яблуко груші. Розумнички, підніміть будь ласка той плід який вам подобається. Дуже добре. Об'єднайтесь у нові групи, по кольору картки.
У нас вийшло 4 групи. Уявіть, що ви беретеся за абсолютно нову для вас справу, результат якої уявляється в найзагальніших привабливих рисах. Конкретизуйте структурні складові.
Ефект групового почуття корисності для іншого.
Працюємо у групах
І група Сухі багатонасінні, розкривні
ІІ група Сухі однонасінні
ІІІ група Соковиті однонасінні, нерозкривні
ІV група Соковиті багатонасінні розкривні
         Результати заносимо до інформаційної картки.
Закріплення вивченого.
Керівники груп доповідають, учні класу заповнюють схеми. Оцінювання.

3)    Поширення плодів
Демонстрування фільму, слайдів про поширення плодів. Слайд 5
Розумнички об’єднайтесь будь ласка у групи за різними кольорами. Тобто, у групі мають бути різні кольори. Дякую.
І група Вода. Перед вами синій аркуш паперу.
ІІ група Вітер. Перед вами білий аркуш паперу.
ІІІ група Тварини. Ваш коричневий аркуш паперу.
ІV група Людина. Ваш червоний аркуш паперу.
Отже, перед вами аркуш паперу та кольорові маркери. Прочитайте текст підручника про поширення плодів.
Завдання.  Створіть проект «Спосіб поширення плодів …».
Захист проектів пл. 2 учні з групи. Оцінювання.
Закріплення вивченого. Закінчіть речення в інструктивній картці.
Молодці. Розумнички. Поаплодували за гарну роботу.

V УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
         Лабораторне дослідження будови плода.
На партах у вас: лупа, ніж, чистий аркуш паперу, консервована вишня, помідор, насіння соняшника, вологий препарат яблука, вологий препарат винограду, насіння рису.
1.     Уважно за допомогою лупи та ножа роздивіться запропоновані плоди.
2.     Визначіть назву плоду та рослину.
3.     Роздавіть на аркуші паперу насінину соняшника. Що спостерігаєте? Яке значення соняшника для людини?
4.     Заповніть таблицю.

VІ ПІДСУМОК УРОКУ
На столах у вас стікери жовтого і блакитного кольорів. На жовтому стікері напишіть ім'я однокласника , який вам сьогодні дуже допоміг.
На блакитному стікері напишіть термін який вам найбільше запам’ятався. Прикріпіть стікери на карті України у вигляді національного прапора. Зачитуємо імена, та терміни.

VІІ ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Слайд 6
- Прочитати відповідний текст параграфа (§36).
- Підготувати презентацію міні – проект (на вибір):
1.     «Листопад».
2.     «Квіти і комахи».
3.     «Рослини - мандрівники».
4.     «Рослини - хижаки».
- А чи знаєте ви що? - по темі "Рухи рослин"
Усім дякую за урок!!!

Інструктивна карта учня _____________ класу
Прізвище, ім'я ____________________________________________

Тема уроку:_____________________________________

Плід – це _______________________________________






Рис. 1 Будова плода

Схема: «Класифікація плодів за типом оплодня»
 




  Сухі                                                      Соковиті
 


                            Приклади плодів

______________                                            _______________
______________                                            _______________
______________                                            _______________
______________                                            _______________

Схема : «Різноманітність плодів»
Тип плоду
Назва плоду
Особливості будови
Рослини
Сухі багатонасінні, розкривні

1.


2.


3.


4.


5.


Сухі однонасінні
1.


2.


3.


4.






Тип плоду
Назва плоду
Особливості будови
Рослини
Соковиті однонасінні, нерозкривні
1.


Соковиті багатонасінні розкривні

1.


2.


3.


4.



Закінчіть речення:
1.  Водою поширюються плоди ___________________________________ .
2.  Вітер розносить насіння таких рослин: _______________________________
________________________________________________________________
3.  Насіння таких рослин має пристосування до розповсюдження вітром _____________________________________________________________
4.  Насіння яке розповсюджується тваринами має такі пристосування: ________________________________________________________________
5.  Людина розповсюджує плоди для того, щоб _______________________________________________________________________________________________________________________________

Лабораторне дослідження
Тема: Будова плода
Мета: розглянути будову плодів, визначити їхні типи.
Обладнання: лупа, ніж, чистий аркуш паперу, консервована вишня, помідор, насіння соняшника, вологий препарат яблука, вологий препарат винограду, насіння рису.
ХІД РОБОТИ
   1)    Інструктаж з ТБ.
   2)    Робота з плодами, заповнення таблиці.
Плід
Особливість оплодня
Кількість насіння
Рослини



























Біологія
            7 клас
Тема розділу:
«ПРОЦЕСИ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ТВАРИН»

Тема уроку:

«Практична робота: Порівняння будови кровоносної системи хребетних тварин»
Тема уроку: Практична робота: Порівняння будови кровоносної системи хребетних тварин
Мета : провести порівняння будови кровоносних систем хребетних тварин, які належать до різних груп.
Розвивати вміння зіставляти і робити висновки, аналізувати інформацію і використовувати раніше здобуті знання.
Виховувати почуття корисності для інших; власної гідності; відповідальності за оточуюче середовище.

Методи навчання: робота з інструктивними картками, робота з підручником, акмеологічна стратегія творчого пошуку «Альпініст», випереджуючі завдання.

Обладнання і матеріали: підручник, рисунки, фотографії і схеми кровоносних систем різних груп хребетних тварин.

Тип уроку: практична робота.
                                                 
ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ ДО УРОКУ
                                             
Вислів до уроку (на дошці)                               Витонченість потрібна
                                                                            Не лише в одних мистецтвах,
                                                                            А й у всіх справах людських
                                                                  Нідерландський письменник – гуманіст
                                                                             Еразм Роттердамський
                                                                             (1469 – 1536 рр.)

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Слайд 1. Окунь, жаба, ящірка, голуб, вовк.
Мозковий штурм

1.     Роздивіться малюнки
1.     Що між ними спільного?
2.     До яких груп тварин вони належать?
3.     Назвіть системи органів, які властиві даним групам тварин.
4.     Складіть асоціативний ланцюжок: серце … (артерії, капіляри, вени).
5.     Як називається ця система органів?

ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
Сьогодні, наше завдання дослідити спільні та відмінні ознаки в цих хребетних тварин.
Слайд 2.  Практична робота: «Порівняння будови кровоносної системи хребетних тварин».
Запишіть тему практичної роботи в інструктивну картку: «Порівняння будови кровоносної системи хребетних тварин»

Стратегія творчого пошуку «Альпініст»
Уявіть, що ви беретеся за абсолютну нову для вас справу, результатом якої стане дослідження будови кровоносних систем різних груп тварин. «Підкоріть» цю вершину. Конкретизуйте структурні складові кровоносних систем. Складіть та підпишіть відповідні схеми.
З чого почати?

ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Насамперед постарайтеся вийти із кола невизначеності. Непідступна проблема у даній темі асоціюється з високою гірською вершиною (слайд 3. Піраміда з кроками), від думки про необхідність подолання якої закрадаються сумніви і острах. Для того, щоб подолати ці відчуття і відчути необхідну для творчого пошуку внутрішню свободу, образ високої вершини–проблеми не відкидайте. Але на певний період не слід навантажувати себе необхідністю досягнення «вершини» з «першого разу». Натомість спочатку дійте згідно стратегії альпініста, який підходить до підніжжя гори із думкою про те, як подолати перші кілька метрів підйому, не дивлячись і не думаючи про вершину.
Старанно вивчайте ці «перші кроки». Збирайте, аналізуйте належним чином, готуйте відповідні матеріали. Добийтеся, щоб перших «кілька метрів підйому» було подолано. До «вершини» ще далеко. Але на певний період вона вас і не цікавить, бо у ході «підйому» вам кинулися в очі «опори» для наступного його етапу. Спираючись на здобутий досвід, розпочинайте пошук нових засобів та методів, часто «підказаних» та обумовлених попередніми. Уважно слухайте, занотовуйте, почуте занотовуйте в інформаційну таблицю. Увага!!!
Розповідь учня про кровоносну систему риб (випереджуюче завдання) (Слайд 4. Кровоносна система риб).
Уважно слухайте, занотовуйте, почуте занотовуйте в інформаційну таблицю. Увага!!!
Розповідь учня про кровоносну систему амфібій  (випереджуюче завдання) (Слайд 5. Кровоносна система жаби).
Завершується другий етап підйому, а у вас може бути не один, а декілька шляхів до третього. Які саме ці етапи? Які джерела інформації можете використати крім доповідей ваших однокласників? – Так, це підручник та Інтернет (планшети).
Таким чином, із заглибленням у проблему ви поступово розширюйте зону творчого пошуку і у вас з’явиться все більше і більше засобів, прийомів для досягнення поставленої мети. Образно кажучи, ви все вище і вище піднімаєтеся до своєї «вершини». Зникають враження її недосяжності та уявлення про скромні межі власнихV. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
         Завершення заповнення таблиці, написання висновків до практичної роботи.

VІ. ПІДСУМОК УРОКУ
Робота в парах. Виконання завдання №3 в інформаційній картці. І варіант - ознаки подібності, а учні ІІ варіанту – ознаки відмінності.. Обмін інформацією. Виступи учнів.
Індивідуальна робота «Успіху сходження на вершину».
-          Сформулюйте висновки до практичної роботи завдання №4.

VП. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1.     Прочитати відповідний параграф підручника.
2.     Повторити матеріал параграфа про будову тканин: органи та системи органів.
3.     Підготувати повідомлення, презентацію про органи виділення у тварин.

Біологія
            10 клас
Тема розділу:
«КЛІТИННИЙ РІВЕНЬ ОРГАНІЗАЦІЇ ЖИВОЇ ПРИРОДИ»

Тема уроку:
« Рослинна та тваринна клітини: порівняльна характеристика будови. Практична робота № 9. Вивчення клітин рослин і тварин під мікроскопом»


Тема уроку: Рослинна та тваринна клітини: порівняльна характеристика будови. Практична робота № 9. Вивчення клітин рослин і тварин під мікроскопом.

Мета: сформувати в учнів поняття про рослинну та тваринну клітини, навчити за допомогою мікроскопа розпізнавати рослинну і тваринну клітини, описувати клітини під мікроскопом, порівняти структурно – функціональну організацію рослинної і тваринної клітин, навчити учнів складати порівняльну характеристику будови рослинної в тваринної клітини, розвивати навички виготовлення мікропрепаратів клітин та проводити спостереження, робити висновки про подібність  будови клітин, що є свідченням єдності органічного світу. Досягнути учням самореалізації творчого потенціалу, який є основою загальнолюдських потенційних можливостей.
Матеріали і обладнання:  підручник для 10 класу «Біологія», робочий зошит «Біологія. Профільний рівень», мультимедійна презентація.
Тип уроку: урок – практикум.
Базові поняття: клітини рослин, клітини тварин.

ХІД УРОКУ
План
1. Рослинна та тваринна клітини: порівняльна характеристика будови.
2. Практична робота № 9. Вивчення клітин рослин і тварин під мікроскопом.
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ ДО УРОКУ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Вчитель: на попередніх уроках ви ознайомилися із загальним планом будови клітин живих організмів та її структурними компонентами. Сьогодні навчимося порівнювати рослинні та клітини на прикладі клітин цибулі, елодеї канадської, та тваринні клітини на прикладі клітин епітеліальної тканини.
На якому рівні організації життя з’являються органели клітини?
Але є органели, які присутні як в клітинах рослин, так і в клітинах тварин і навпаки (оголошення теми і мети уроку: Рослинна та тваринна клітини: порівняльна характеристика будови. Практична робота № 9. Вивчення клітин рослин і тварин під мікроскопом.) (слайд 1).

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Рослинна та тваринна клітини: порівняльна характеристика будови.
Про будову рослинної та тваринної клітини  опрацьовуємо шляхом порівняння.
Учням роздані картки трьох кольорів: зеленого, червоного та жовтого.
Учитель зачитує назви структурних елементів клітин. Якщо органела належить до групи клітин рослин, то учні показують зелену картку, якщо органоїди групи клітин тварин, то показують червону картку, якщо органели належать обох типів клітин - жовту (слайд 2) .
                                               Рослинна                Тваринна           Спільні
                                               клітина                     клітина           органели
Ядро
Клітинна стінка
Клітинна мембрана
Хромосоми 
Ендоплазматична сітка
Рибосоми
Комплекс Гольджі
Лізосоми 
Мітохондрії
Вакуоля
Пластиди

2. Практична робота № 9. Вивчення клітин рослин і тварин під мікроскопом.
Мета: порівняти особливості будови клітин рослин і тварин під мікроскопом.
Обладнання і матеріали: мікроскоп, предметне скло, покривне скло, піпетка, скляна паличка, пінцет, препарувальна голка, слабкий розчин калій йодиду, цибулина, елодея канадська, готові мікропрепарати епітеліальної тканини.

 Хід роботи
І. Вивчення мікропрепарату шкірки лусочки цибулі.          (слайд 3, 4, 5).
ІІ. Вивчення препарату листка елодеї канадської.                 (слайд 6, 7, 8).
ІІІ. Вивчення мікропрепарату епітеліальної тканини людини. (слайд 9, 10).
Висновок: зробіть загальний висновок, указавши причини подібності та відмінності в будові клітин різних організмів.

ІV. Закріплення вивченого матеріалу.
Розв’яжіть тести:  відповіді (слайд 17).
І варіант (слайд 11, 12, 13, 14, 15, 16).
1. Позначте назву організмів, клітинні стінки яких містять хітин:
А рослини;                                      Б бактерії;
В віруси;                                         Г гриби.
2. Позначте органели клітин, які не мають мембранної будови:
А лізосоми;                                    Б рибосоми; 
В мітохондрії;                                Г ендоплазматична сітка.
3. Клітинна стінка є в клітинах:
А рослин;                                       Б тварин;
В бактерій;                                    Г грибів.
4. Лізосоми наявні в клітинах:
А рослин;                                      Б тварин;
В бактерій;                                    Г грибів.
5. Позначте назву речовин, які не входять до складу мембран:
А фосфоліпіди;                              Б нуклеїнові кислоти;
В холестерол;                                  Г білки.
6. Укажіть назви клітинних структур, характерних лише для рослинних клітин:
А лізосоми;                                     Б пластиди;
    В мітохондрії;                                Г комплекс Гольджі.

ІІ варіант (слайд 11, 12, 13, 14, 15, 16).
1.  Позначте речовини, які містяться в оболонках рослинних клітин:
А мурен, пептидоглікан;                Б хітин, пектин;
В пектин, целюлоза;                       Г целюлоза, хітин.
2. Укажіть назви клітинних структур, характерних лише для тваринних клітин:
А лізосоми;                                     Б пластиди;
     В мітохондрії;                                Г комплекс Гольджі.
3. Виберіть спільні органели для рослинних і тваринних клітин:
А лізосоми;                                    
Б вакуолі, хромопласти;
В хлоропласти, лейкопласти;
Г рибосоми, ендоплазматична сітка.
4. Мітохондрії, органели які властиві клітинам:
А тварин;                                         Б рослин;
     В тварин і рослин;                         Г бактерій.
5. Укажіть назви органоїдів, які мають клітини прокаріотів:
А рибосоми, нуклеоїд, мезосоми;  
Б рибосоми, мітохондрії;
В хроматофори, газові вакуолі;      
Г комплекс Гольджі, ендоплазматична сітка.
6. Для дослідження наявності хлоропластів у рослинних клітинах краще використати препарат:
А шкірочки луски цибулі;          Б листків елодеї канадської;
     В бульби картоплі;                      Г плодів горобини.
ІV. Домашнє завдання.
11.     Повторити параграф 34. 
  2.     Випереджуюче завдання: об’єднатися в команди, підготувати навчальні проекти –  лізосоми, комплекс Гольджі, ендоплазматична сітка, вакуолі.
  3. Вивчити слова театралізованої сценки, підготувати костюми.



Біологія
           10 клас
Тема розділу:
«КЛІТИННИЙ РІВЕНЬ ОРГАНІЗАЦІЇ ЖИВОЇ ПРИРОДИ»

Тема уроку:
«Мембранні органели. Система одномембранних органел.»

 Тема: Мембранні органели. Система одномембранних органел.
Мета: сформувати в учнів поняття про одномембранні органели. Навчити описувати будову одномембранних органел; пояснити особливості структури одномембранних органел.
Матеріали і обладнання:  підручник для 10 класу «Біологія», робочий зошит «Біологія. Профільний рівень».
Тип уроку: Засвоєння нових знань. Театральна (театралізована) вистава.
Базові поняття: Ендоплазматична сітка, апарат Гольджі, лізосоми, вакуолі.

ХІД УРОКУ
Заохочуйте бажання
                                                дітей до оновлення,
якщо ви хочете виховати
                                                       в них риси нової  людини.
Ш. Амонашвілі
План
1.       Ендоплазматична сітка.
2.       Апарат Гольджі.
3.       Лізосоми.
4.       Вакуолі.

І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУДО УРОКУ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Мозковий штурм. Дати відповідь на запитання: Чому органели клітини взаємопов’язані, і не можуть існувати одина без одної?
ІІІ. ВИВЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Вчитель.  Царство Клітина. (Звучить музика. На мультимедійній дошці лише оболонка клітини без органел, до кінця уроку клітина наповнюється одномембранними органелами). Дивовижне… Загадкове… Ми теж
Вчитель Козюк І.Р.
складаємось з клітин. Наше тіло весь час говорить з нами. Якби ми тільки знайшли час його послухати. Кожна клітина тіла реагує на кожну нашу думку і кожне слово. Так хто ж головний у цьому царстві? (слайд 1 - 3) .
Ендоплазматична сітка (ролі виконують 2 учениці. Костюм гранулярної ендоплазматичної сітки – весь у кружечках, рибосомах, агранулярна – весь костюм у стрічках).
Разом: Ми у царстві Клітина найголовніші.
Вчитель: А хто ж ви?
ЕПС гранулярна: Я найважливіша. На мембранах моїх каналів і порожнин перебуває безліч рибосом, які надають мені шорсткого вигляду.
ЕПС агранулярна:  (сумно) В мене немає рибосом на поверхні.
ЕПС гранулярна: (гордо) Моя основна функція у царстві – це синтез й транспорт білка.
ЕПС агранулярна: А моя головна функція – синтез і транспорт ліпідів та вуглеводів.
ЕПС гранулярна й агранулярна: (беруться за руки) Ми тісно пов’язані з іншими органелами клітини. Ми – найголовніші.
Звучить музика. Виходить учень – апарат Гольджі.
Вчитель: Ти хто?
Апарат Гольджі: Я найважливіший орган царства Клітина –  комплекс Гольджі.
Вчитель: А чому ти вважаєш себе найголовнішим?
Апарат Гольджі: Тому що я складаюсь з мембранних цистерн, пухирців й мембранних трубочок, між моїми цистернами (показує на собі) розташовані білкові фібрили, що об’єднують цистерни в діктіосому. (бере за руку ЕПС) По каналах ЕПС до мене транспортуються білки, вуглеводи й жири. Усі ці речовини спочатку накопичуються в мені, а потім у вигляді пухирців надходять у цитоплазму, а також я утворюю лізосоми. А ось і вони.
Лізосоми: (ролі виконують три учениці в пишних платтях).
Лізосома 1: Ми невеликі округлі тільця. Від цитоплазми кожна із нас відокремлюється мембраною.
Лізосома 2: Усередині на містяться ферменти, які розщеплюють білки, жири, вуглеводи та нуклеїнові кислоти.
Вчитель: Як же ви розщеплюєте органічні речовини?
Лізосома 3: Ми наближаємося до харчової частинки, зливаємось з нею, утворюючи травну вакуолю.
Лізосома 1: Маючи здатність до активного перетравлювання харчових речовин, ми беремо участь у виділенні відмерлих у процесі життєдіяльності частин клітин, цілих клітин та органів.
Лізосома 2. В клітині ми утворюємось постійно.
(Усі учасники показують як утворюються лізосоми. ЕПС з рибосомами → апарат Гольджі → лізосоми).
Лізосоми: (разом) Ми – найголовніші.
Вчитель: Органели, кого ми забули?
Усі разом: Вакуолю. (Звучить музика).
Вакуоля: (учениця у блакитному платті) Скільки вас багато! А я рослинній клітині одна, велика, заповнена клітинним соком.
Лізосома 1: А що, Вакуолю, ти тваринні клітини обійшла стороною?
Вакуоля: Ні! У травинній клітині ми невеликі: фагоцитарні, травні, скоротливі. Я найголовніша в клітині, тому що я в царстві Клітина підтримую тургорний тиск. У листках я зумовлюю різні відтінки осіннього забарвлення та виконую багато інших функцій.
Вчитель: Що ж нам роботи? Як визначити головного?
Усі разом: (роблять крок вперед) Ми усі разом – головні. Один без одного ми нічого не варті.
 Звучить музика. Релаксація.
 ІV. Закріплення вивченого матеріалу.
Заповніть таблицю, використовуючи мультимедійну презентацію.
Органела
Будова
Функція
Ендоплазматична сітка


Комплекс Гольджі


Лізосома


Вакуоля



ІV. Домашнє завдання.
1. Вивчити параграф 36, ст. 201 – 203.
2. Підготувати 5 тестових завдань.




Немає коментарів:

Дописати коментар